Sotsiaalne ettevõtlus

From Emsl

(Difference between revisions)
(Olulised arengud 2008-2009)
(Olulisemad vajadused)
Line 27: Line 27:
== Olulisemad vajadused ==
== Olulisemad vajadused ==
-
- Tulumaksuseaduse (ja ka MTÜS) parandamine, et üheselt oleks soositud teatud tingimustel tulu teenimine ja ka koos maksusoodustusega. Eeldab arutelu ja kokku leppimist turu ja konkurentsi tingimustes.
+
I Põhiprobleemid
 +
Üldistatult eeldab sotsiaalse ettevõtluse soodustamine investeeringute tegemise lihtsustamist ja ettevõtte lihtsat organisatsioonilist vormi. Olulisemate probleemkohtadena saab välja tuua:
 +
sotsiaalsetele ettevõtetele annetuste tegemine ja/ või soodsatel tingimustel laenu andmine või muude ressursside kasutada andmine poolt on suure maksukoormusega;
 +
ettevõtjad on harjunud tegutsema läbi osaühingu või aktsiaseltsi vormi, mis on põhimõtteliselt õiguslikult ka sotsiaalse ettevõtluse jaoks kasutatavad, kuid mis ei võimalda sotsiaalse ettevõttena eristuda teistest ettevõtetest ning mis seetõttu raskendab oluliselt sotsiaalse ettevõtluse eesmärkide täitmist. Mittetulundusühingute seaduse (MTS) loomisel ei ole arvestatud võimalusega, et ettevõtlus oleks mittetulundusühingu põhitegevuseks.
 +
 +
- Tulumaksuseaduse (ja ka MTÜS) parandamine, et üheselt oleks soositud teatud tingimustel tulu teenimine ja ka koos maksusoodustusega. Eeldab arutelu ja kokku leppimist turu ja konkurentsi tingimustes.
- sotsiaalne ettevõte, MTÜ vormis, on Eestis õnneks populaarsust koguv suundumus sotsiaalhoolekande teenuste osutamisel. Muret teeb (ja ka ettevaatlikuks) Tolli-ja Maksuameti suhtumine, et kui kui a`la miljon (või rohkem) aasta jooksul MTÜ arveldusarvelt läbi käib siis võiks ikka kehtestada käibemaksu.
- sotsiaalne ettevõte, MTÜ vormis, on Eestis õnneks populaarsust koguv suundumus sotsiaalhoolekande teenuste osutamisel. Muret teeb (ja ka ettevaatlikuks) Tolli-ja Maksuameti suhtumine, et kui kui a`la miljon (või rohkem) aasta jooksul MTÜ arveldusarvelt läbi käib siis võiks ikka kehtestada käibemaksu.

Revision as of 22:07, 4 March 2010


Olulised arengud 2008-2009

Sotsiaalne ettevõtlus on sotsiaalsete probleemide lahendamine või leevendamine läbi jätkusuutliku ärimudeli. Isemajandavad sotsiaalsed ettevõtted vajavad vähem toetusi ning hoiavad seega riigi/toetajate raha kokku. Mida rohkem laiendab oma tegevusi toetustest sõltuv tavapärane mittetulundusühing, seda rohkem ta toetajate (s.h riigi) toetusressursse vajab. Sotsiaalse ettevõtte puhul võib kokkuhoid toetajatele (s.h riigile) olla miljoneid kroone aastas.

Heateo SA missioon on toetada oluliste ühiskondlike probleemide lahendamist Eestis läbi sotsiaalse ettevõtluse. Toetamisel huvitab meid peamiselt lai ühiskondlik mõju, kuid oleme panustanud sotsiaalse ettevõtluse valdkonna arendamisse ka laiemalt.

  • Mõiste ja raamat: 2008-2009 on olnud sotsiaalse ettevõtluse idee levikul Eestis läbimurdelised. Heateo SA tõi "sotsiaalse ettevõtluse" termini eesti keelde 2005. aastal, seoses David Bornsteini "Kuidas muuta maailma" tõlkimisega. Kodutute jalgpalli projekt 2006. aastal leidis ühiskonnas sotsiaalse ettevõtluse näitena tugevat vastukaja. Tänaseks leiab Google eestikeelsest veebist juba ca 20 000 sotsiaalse ettevõtluse otsinguvastet, mis ei ole seotud ühegi Heateo SA lehega.
  • Sotsiaalsed ettevõtted: Heateo SA poole ise pöörduvate sotsiaalse ettevõtte algatamisest huvitatud eestvedajate arv on suurenenud. Heateo toetatavatest organisatsioonidest on edukamaid uuenduslikke HIV-ennetuskoolitusi pakkuv Terve Eesti Sihtasutus. On esile kerkinud ka tugevaid Heateo SA-ga mitteseotud sotsiaalseid ettevõtteid, näiteks 2009. aastal taaskasutusmoega tegelev Re-Use Republic, mis sai noorte ettevõtlikkuse konkursil "Ajujaht" 2009. aastal II koha. MTÜ Uuskasutusest kasvas edukalt välja MTÜ Eesti Kirbuturg.
  • Teised rahastajad: Heateo tegevuse tulemusel teab täna SE-d mitukümmend varakat erafilantroopi Eestis nagu ka mitmed suurettevõtted, kes oma CSR-programmina on käivitanud / käivitamas sotsiaalse ettevõtluse mudelil põhinevat programmi. Ka Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) poolt välja kuulutatud vabaühenduste sotsiaalse ettevõtluse taotlusvooru võib kaudselt pidada Heateo SA eelnevate aastate töö üheks positiivseks tulemuseks. Taotlusvoor on märgiks, et teisedki kodanikuühiskonna toetajad on valmis sotsiaalse ettevõtluse valdkonda ressursse panustama, mis aitab kokkuvõttes kõigi valdkonna toetajate panust omavahel võimendada.
  • Konkursid: Esimestel aastatel levis idee aeglaselt, peamiselt läbi sotsiaalse ettevõtja konkursi korraldamise aastatel 2005 ja 2006 koostöös Eesti Päevalehe ja Hansapangaga. Sügisel 2009. pani Heateo SA üliõpilaste äriideede konkursil Ajujaht välja sotsiaalse ettevõtluse eriauhinna suurusega 50 000 krooni. Sotsiaalse ettevõtluse teema käis läbi kogu Ajujahi üldisest kommunikatsioonist, võimendades sotsiaalse ettevõtluse valdkonnale suunatud teavituspingutusi. Lisaks on Junior Achievement hakanud aastate jooksul pöörama olulist tähelepanu sotsiaalse ettevõtluse komponendile õpilasfirmade juures.
  • Koolitused: Heateo SA uueks algatuseks alates sügisest 2009 on sotsiaalse ettevõtluse koolitused, mille eesmärgiks on sotsiaalsesse ettevõtlusse huvilisi juurde tuua ning juba huvitatuid rohkem harida. Heateo töötajate poolt välja töötatud koolitusprogramm on kaasavas formaadis, sisaldades näiteks Eesti näidetel põhinevaid juhtumianalüüse ja rollimängu. Oleme koolitanud KÜSK-i vabaühenduste sotsiaalse ettevõtluse taotlusvoorus kandideerijaid, Järvamaa kodanikuühendusi ning EAS-i mittetulundusühingute mentorlusprogrammi osalejaid, samuti paljudel kordadel eri ürituste raames tudengite sihtrühma.
  • Konverentsid ja seminarid: Oleme sotsiaalset ettevõtlust tutvustanud kodanikuühiskonna suvekoolides ja konverentsidel, samuti Pärnu juhtimiskonverentsidel. Ise oleme osalenud maailma sotsiaalseid ettevõtjaid ühendaval Skoll World Forumil. Samuti oleme toonud maailma kogemust Eestisse - näiteks Brett Wigdortz (Teach First) ja Mel Young (Homeless World Cup). Hetkel korraldame Balti-Ameerika Partnerlusprogrammi toel üritustesarja uutele sotsiaalse ettevõtluse huvilistele.
  • Häälekandja: Heateo SA annab välja ka sotsiaalse ettevõtja häälekandjana kvartaliajakirja „Head Uudised“. Tiraazh 2010 aasta alguses 2000 eksemplari. Trükkimist toetatavad Map ja Uniprint, levitamist aitab teostada Expresspost.
  • Eestkoste: Pole olnud prioriteet, kuid valitsevale koalitsioonile esitasime nende koalitsioonileppe sõlmimise ajal ülevaatega ülevaatega sotsiaalse ettevõtluse arengustest ja kasust ühiskonnale Suurbritannia näitel ning ettepanekutega Eesti jaoks.
  • Noored sotsiaalsed ettevõtjad: Käivitasime praeguseks iseseisvaks organisatsiooniks kasvanud noorteprogrammi S.I.N.A., mis tegeleb Eesti koolinoortest sotsiaalsete ettevõtjate kujundamisega.

Olulisemad vajadused

I Põhiprobleemid

Üldistatult eeldab sotsiaalse ettevõtluse soodustamine investeeringute tegemise lihtsustamist ja ettevõtte lihtsat organisatsioonilist vormi. Olulisemate probleemkohtadena saab välja tuua: sotsiaalsetele ettevõtetele annetuste tegemine ja/ või soodsatel tingimustel laenu andmine või muude ressursside kasutada andmine poolt on suure maksukoormusega; ettevõtjad on harjunud tegutsema läbi osaühingu või aktsiaseltsi vormi, mis on põhimõtteliselt õiguslikult ka sotsiaalse ettevõtluse jaoks kasutatavad, kuid mis ei võimalda sotsiaalse ettevõttena eristuda teistest ettevõtetest ning mis seetõttu raskendab oluliselt sotsiaalse ettevõtluse eesmärkide täitmist. Mittetulundusühingute seaduse (MTS) loomisel ei ole arvestatud võimalusega, et ettevõtlus oleks mittetulundusühingu põhitegevuseks.

- Tulumaksuseaduse (ja ka MTÜS) parandamine, et üheselt oleks soositud teatud tingimustel tulu teenimine ja ka koos maksusoodustusega. Eeldab arutelu ja kokku leppimist turu ja konkurentsi tingimustes.

- sotsiaalne ettevõte, MTÜ vormis, on Eestis õnneks populaarsust koguv suundumus sotsiaalhoolekande teenuste osutamisel. Muret teeb (ja ka ettevaatlikuks) Tolli-ja Maksuameti suhtumine, et kui kui a`la miljon (või rohkem) aasta jooksul MTÜ arveldusarvelt läbi käib siis võiks ikka kehtestada käibemaksu. Miks pole sotsiaalteenuste osutamine käibemaksuga mõeldav on sots.teenuste ostjate (KOV, riik) suhtumine, võimalikult odavalt. Riik pole ühtki teenust planeerinud koos käibemaksuga osta. KOV-de korraldatud sots.teenuste hanked on kõik madalama hinna saavutamiseks. Käibemaks tõstaks kohe hinda ja hanke võit oleks olemata. Kas on mõeldav teha ettepanek, et sotsiaalteenuseid osutavad MTÜ-d jääks käibemaksu vabaks. Lisaks veidi turvatunnet kesk tormlevaid seaduse muudatusi. Maire Koppel

Seonduvad kommentaarid

Personal tools