Prawo autorskie
From Partiapiratow
Contents |
4. Prawo autorskie
4.1. O Zrównoważone prawo autorskie
Prawo autorskie stworzono, aby przynosiło korzyści społeczeństwu poprzez promocje twórczości, rozwoju i szerzenia kultury. Do osiągnięcia tych celów wymagana jest równowaga między społecznym wymogiem dostępności i szerzenia, a prawami twórców do słusznej zapłaty i autorstwa dzieła.
Dzisiejsze prawo autorskie jest zachwiane. Sytuacja, w której kultura i wiedza są bezpłatnie i dostępne dla wszystkich na równych warunkach, sprzyja całemu społeczeństwu. Twierdzimy, że szerokie i systematyczne nadużywanie dzisiejszego prawa autorskiego aktywnie przeciwdziała tym wszystkim celom poprzez ograniczanie wyboru w kulturze jak i dostępu do kultury.
My chcemy odtworzyć równowagę i prawo autorskie poprzez następujące zmiany:
4.2. Wolność do dzielenia się plikami
Techniczny rozwój uczynił i to prawie bez jakichkolwiek większych kosztów możliwym rozprowadzenie kultury na cały świat. Fantastyczna nowa możliwość otworzyła się przed nami. My chcemy utrzymać tę możliwość.
Wszelkie niekomercjalne (niehandlowe) pobieranie, używanie, wzbogacanie i szerzenie kultury powinno się wyraźnie promować. Prawodawstwo winno zmienić się, aby stało się jasnym, że ono reguluje użytek i kopiowanie dzieł tylko w komercjalnym (w handlowym) użytku. Dzielenie się kopiami, lub w inny sposób rozprowadzanie i użycie dzieła kogoś innego nie powinno nigdy być zabronione i tak długo jak dzieje się na zasadzie idealistycznej i bez motywu zysku.
4.3. Wolne próbowanie
Chcemy, aby opracowywanie i ponowne używanie części starych dzieł było łatwiejsze.
4.4. Krótszy czas komercjalnego (handlowego) prawa autorskiego
Większa część branży rozrywkowej jak ona dziś wygląda jest zbudowana na postanowieniach prawa autorskiego do samotnego używania dzieł przez autorów w celach komercyjnych (handlowych). Chcemy utrzymać to postanowienie do samotnego używania dzieł przez autorów, lecz tylko w celach komercyjnych (handlowych).
Dzisiejszy czas ochronny - życie plus 70 lat - jest absurdem. Żaden inwestor przenigdy kiedykolwiek nie będzie robił wyliczeń na zwrot kosztów inwestycji aż na tak długi czas. Nikt nie może twierdzić, że ten w praktyce niemalże nigdy niekończący się czas trwania ochrony praw autorskich jest konieczny, aby zachęcić inwestycje w branży rozrywkowej. Z drugiej strony prowadzi to do wielu negatywnych konsekwencji dla tych. którzy by chcieli zachować lub tworzyć na podstawie klasycznych dzieł. Dlatego chcemy ukrócić czas ochrony praw autorskich do tego poziomu, który jest racjonalny z punktu widzenia społeczeństwa i inwestorów.
4.5. Zakaz DRM
Tak zwana technologia DRM, czy też Digital Restrictions Menagement, ogranicza już dziś wiele naszych legalnych praw do kopiowania i użycia kultury. Trendem jest, że multimedialne przedsiębiorstwa wbudowują coraz więcej technologicznych ograniczeń przeciwko wolnemu użytkowi ich produktów. Co jest przez ustawodawstwo wówczas dozwolone, a co nie jest w ogóle się u nich nie liczy. Tak długo jak DRM jest legalne kończy się ta rzeczywista władza ustawodawcza państwa w rękach nielicznej grupy wielkich międzynarodowych koncernów multimedialnych.
Dlatego potrzeba zakazu DRM-technologii. Francja już ma taki zakaz. Potrafią Francuzi to potrafimy także i my.