Patenty
From Partiapiratow
Contents |
10. Patenty
10.1. Alternatywa patentów na leki
Patenty na leki zmuszają ludzi w biednych krajach, aby niepotrzebnie umierali. Wykrzywiają priorytety badań nad lekami. Czynią koszty lekarstw bękartem budżetu służby zdrowia.
Wielu uważa, że patenty na leki mimo wszystko są potrzebne gdyż mają być tym jedynym sposobem finansowania badań nad nowymi lekami. To nie jest prawdą.
Już dziś państwa UE płacą główną część wszystkich badań nad lekami, ponieważ to państwa UE odpowiadają za 85% dochodów przedsiębiorstw medycznych. Gdyby państwo zakupiło badania nad nowymi lekami oddzielnie i dozwoliło konkurencje na produkcje lekarstw poprzez likwidacje patentów na leki, powinno to oznaczać wielkie oszczędności w kosztach, i więcej pieniędzy niż dziś szłoby także na badania.
10.2. Patenty na oprogramowanie wstrzymują innowacje
Patenty na oprogramowanie wstrzymują techniczny rozwój w dziedzinie technik informacyjnych i stanowią poważne zagrożenie dla małych jak i średnich przedsiębiorstw jak i dla pojedynczych programistów. Mimo, że prawo patentowe UE wyraźnie mówi, że programy komputerowe nie mają być możliwe do opatentowania, to w szczególności europejski urząd patentowy EPO wydaje takie patenty.
W czasie oczekiwania likwidacji systemu patentowego na europejskim poziomie Polska musi uczynić dodatek do prawa patentowego, który uczyni zakaz patentów na oprogramowanie jeszcze wyraźniejszym i uczyni jasnym, że takie patenty nie są legalne w Polsce.
10.3. Patenty są niepotrzebne
Patenty przedstawia się często jako ochrona dla indywidualnych wynalazców przeciwko wielkim przedsiębiorstwom. To nie jest prawdą.
Koszt załatwienia sobie jednego europejskiego patentu leży na przeciętnym poziomie 250,000 zł. Aby mieć jakąkolwiek korzyść z patentu wynalazca musi być gotowy do obrony go w sądzie w procesach patentowych, które każde z osobna kosztują wielomilionowe sumy. "Ten mały wynalazca" to po prostu baśń. Patenty są dla dużych "chłoptysiów".
Jednak te wielkie przedsiębiorstwa w dojrzałych branżach produkcyjnych nie używają patentów, aby chronić się przed swoimi konkurentami. Konkurentami są inne wielkie przedsiębiorstwa, które także mają patenty. Dlatego one licencjonują się na wzajem, tak aby móc korzystać z nich bez przeszkód. One muszą to robić. Jeden jedyny produkt jest pokryty setkami jeśli nie tysiącami patentów. Bez wzajemnego licencjonowania się nikt nigdy by niczego nie wyprodukował. Aczkolwiek to także oznacza, że patenty są całkowicie bezużyteczne jako środek ochronny.
Jedyni, którzy na prawdę mają uciechę z patentów to ludzie, którzy pracują jako przedstawiciele patentowi, lub prawnicy patentowi. Bez patentów nie mają oni żadnej pracy. I niestety to właśnie oni w praktyce sterują tym prawodawstwem i jego zastosowaniami.