Wolność pobierania próbek (sampling)

From Partiapiratow

Revision as of 13:03, 25 September 2006 by Admin (Talk | contribs)
(diff) ←Older revision | view current revision (diff) | Newer revision→ (diff)

Contents

8. Wolność pobierania próbek (sampling)

8.1. Ekskluzywne przywileje duszą twórczość

Aktualne, coraz bardziej ograniczające, prawodawstwo i tłumaczenia "naruszenia" w prawie autorskim czynią życie trudnym dla kreatywnych muzyków, producentów filmowych i artystów fotograficznych. I to nawet dla samych pisarzy. Głównie rozchodzi się o tych twórców, którzy tworzą dzieła poprzez opracowywanie części starych dzieł. W zasadzie cała taka twórczość dziś stała się nielegalna bez wyraźnego pozwolenia od wszystkich posiadaczy "copyright" używanego dzieła.

8.2. Muzyczne miksy

Technika miksów i remiksów jest już długo uznaną formą muzyczną i przedtem owi "sampling" artyści sami naśladowali używany przez siebie oryginał w stylu gry i "dźwięku" poprzez imitacje i robili do nich własne wersje.

Dziś człowiek może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za samo brzmienie "nazbyt podobnie" jakiegoś utworu wydanego przez duże przedsiębiorstwo muzyczne. To nie ogranicza oczywiście, że tych przedsiębiorstw własne utwory często kopiują własne jak i innych przedsiębiorstw muzycznych utwory. To tylko ogranicza niezależnych artystów, którzy muszą zmieniać swój materiał.

8.3. Ograniczenie ekskluzywnych przywilejów wobec oryginalnych utworów

Chcemy uczynić łatwiejszym opracowywanie i ponowne używanie części starych dzieł. Coś takiego ma być postrzegane jako legalna forma cytowania. Egzystujące prawodawstwo przeciwko plagiatom bazujące się na idei dzieła było długo wystarczającym dla ochrony praw autorskich twórców. Nie ma żadnych powodów do tych ekstremistycznych nowych ograniczeń, które się pojawiły ostatnimi czasami w nim.

Personal tools