Wolność dzielenia się plikami

From Partiapiratow

Revision as of 13:03, 25 September 2006 by Admin (Talk | contribs)
(diff) ←Older revision | view current revision (diff) | Newer revision→ (diff)

Contents

7. Wolność dzielenia się plikami

7.1. Nie zabraniać techniki

"Nie można wynaleźć koło, a później wszystkim opowiadać, że muszą chodzić", mówi artysta Timbuktu a pro po dzielenia się plikami.

Teraz widzimy ponadto oczywiste znaki, że technika dzielenia się plikami ma być wyłącznie zastrzeżona dla dużych gospodarczych podmiotów, które chcą sprzedawać nam media i ma być całkowicie zabroniona dla innych bardziej horyzontalnych dystrybucji.

7.2. Efektywniejsza i uczciwsza dystrybucja

Techniczny rozwój uczynił możliwym rozpowszechnianie wszystkich form kultury, elitarnej jak i powszechnej, na cały świat przy prawie żadnych kosztach. Nowa i fantastyczna możliwość otworzyła się.

W odróżnieniu od centralnie zarządzanego monopolu dystrybucyjnego z góry ustalonymi top-listami mediów, które klienci mogą kupić, otwiera się możliwość nawet dla całkiem nieznanych grup dotarcia do własnej publiczności.

7.3. Wolne rozprowadzanie kultury jest prawem

Chcemy zatrzymać techniczną możliwość dzielenia się plikami. Całe niekomercyjne ściąganie, używanie, dowartościowanie i rozprowadzanie kultury winno być wyraźnie wspierane.

Prawodawstwo winno być zmienione, aby stało się całkiem jasnym, że ono reguluje wyłącznie używanie i kopiowanie dzieł w celach gospodarczych, które to przecież były początkowym celem konceptu "prawa do ekskluzywnej dystrybucji". Dzielenie się kopiami, czy w inny sposób rozprowadzanie i używanie dzieł innych ludzi nie powinno nigdy być zabronione tak długo jak to się dzieje na ideowych zasadach i bez motywu zysku.

Personal tools