Księga Mazarbul

From Krasnapedia

Contents

Świat: Arda

Księga Mazarbul – kronika krasnoludzkiej kolonii Balina w Morii. Prowadzona była w latach 2989 – 2994 Trzeciej Ery, od momentu przybycia krasnoludów do siedziby przodków aż do rozgromienia ostatnich członków tej grupy przez orków. Znaczna część zapisków w tej księdze była sporządzona przez Oriego, jednego z dawnych towarzyszy Thorina Dębowej Tarczy. Porzucona kronika przeleżała trzydzieści lat w Komnacie Mazarbul. Odnaleźli ją tam członkowie Drużyny Pierścienia (15 stycznia 3019 roku)* podczas wędrówki przez Morię. Księga była wtedy mocno zniszczona, pocięta, pokłuta, częściowo spalona i tak zamazana czarnymi i brunatnymi plamami – jakby zeschłej dawno krwi – że niewiele dało się z niej wyczytać (...) kartki pękały z chrzęstem**. Z lektury jej treści wszyscy poznali tragiczne losy Balina i jego towarzyszy. Księgę najprawdopodobniej zabrał ze sobą Gimli.

Treść'***

(zaczyna się od przybycia do Doliny Dimrilla mniej więcej przed trzydziestu laty; zdaje się, że cyfry na poszczególnych stronach oznaczają kolejne lata pobytu w Morii; minimum dwóch początkowych kartek brak)

1-3

Przepędziliśmy orków z wielkiej bramy i ze straż...(nicy). Mnóstwo ich usiekliśmy w świetle słońca w... (dolinie) Flói poległ od strzały. On to zabił największego... (czarna plama) Flói pogrzebany pod trawą nad Jeziorem Zwierciadlanym. (brak dwóch wierszy) Zajęliśmy dwudziestą pierwszą salę w północnym skrzydle. Jest tam... (wzmianka o jakimś szybie) Balin obrał na swoją kwaterę salę Mazarbul... (dość długi fragment nieczytelny - widoczne pojedyncze wyrazy)złoto... Topór Durina... hełm. Balin został teraz władcą Morii

***

(zmienionym pismem)

znaleźliśmy szczere srebro, mithril (ostatnie dwa wiersze wyraźniejsze) Óin na poszukiwanie górnej zbrojowni w trzecim podziemiu... (zamazane słowo) wyruszył ku zachodowi (znów plama) do Bramy Hollinu.

(dalej wiele stronic podobnych do siebie, zapisanych pospiesznym pismem i bardzo uszkodzonych; sporo kartek brakuje)

5

(duże, śmiałe pismo, alfabetem elfów wg. Gimlego jest to charakter pisma Oriego)

(niewyraźne) smutek (wiersz zamazany) (wcz)oraj... to jest dziesiątego grudnia, Balin, władca Morii, poległ w Dolinie Półmroku. Wyszedł samotnie popatrzeć na Jezioro Zwierciadlane, zabił go strzałą ork zaczajony pod kamieniem, usiekliśmy tego orka, ale wielu innych... ze wschodu, znad górnego biegu Srebrnej Żyły... (cały dół kartki zbutwiały, widać kilka słów) zabarykadowaliśmy bramy... będziemy mogli długo stawiać opór, jeżeli... straszliwy... cierpienie...

(dalej kilka kartek)

Ostatnia kartka

Nie możemy się wydostać. Nie ma wyjścia. Zajęli most i drugą salę. Frár, Lóni i Náli zginęli. (cztery wiersze nieczytelne) woda sięga do murów Zachodniej Bramy. Czatownik z wody porwał Óina. Nie możemy się wydostać. Zbliża się koniec... bębny, bębny grają w głębinach... (ostatnie słowa nakreślone widocznie w pośpiechu, pismem elfów) już nadchodzą. (nie ma nic więcej)

Wygląd zewnętrzny

File:Book of Mazarbul.jpg

Przykładowe strony

File:Mazarbulpage1.jpgFile:Mazarbulpage2.jpgFile:Mazarbul.jpg

Przypisy

'*Wedle kalendarza hobbitów z Shire'u był to dzień 15 miesiąca Afteryule roku 1419. Jedynie z grubsza odpowiada on naszemu marcowi, bowiem hobbicki kalendarz nie jest tożsamy z naszym. Hobbici daty roczne liczyli od osiedlenia się w swoim kraju (rok 1601 Trzeciej Ery). Z kolei według kalendarza stosowanego w innych częściach Śródziemia (tzw. Kalendarz Namiestników) miesiąc ten zwał się Narvinyë.

'**Cytat z Drużyny pierścienia (księga 2, rozdział 5 Most Khazad-dûm) w przekładzie Marii Skibniewskiej.

'*** za: J.R.R. Tolkien 'Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia', tłum. M. Skibiniewska

Personal tools